Przedszkole Miejskie w Tarnogrodzie


GALERIA

Witamy w dziale galeria

WIELKANOCNA OZDOBA-rodzinny konkurs plastyczny

 W marcu w Przedszkolu Miejskim w Tarnogrodzie została ogłoszony rodzinny konkurs plastyczny pt. ,,Wielkanocna ozdoba”.

Prace można było dostarczać do przedszkola do dnia 5 kwietnia.

Głównymi celami konkursu było:

• Rozbudzanie dziecięcej wyobraźni i aktywności twórczej.

• Rozwijanie zainteresowań dzieci tradycjami związanymi ze Świętami Wielkanocnymi.

• Kształcenie umiejętności wypowiadania siężnymi technikami plastycznymi.

• Poszerzenie wiedzy z zakresu różnych technik plastycznych.

• Wdrażanie i rozwijanie samodzielnej pracy twórczej.

 

Konkurs był adresowany do wszystkich przedszkolaków w każdej kategorii wiekowej, którzy chcieli w formie plastycznej zaprezentować swoją ulubiona ozdobę świąteczną.

Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem wśród dzieci. Do przedszkola wpłynęło 46 prac plastycznych spełniających konkursowe wymagania.

Wszystkie prace wzbudziły zachwyt jurorów, a ich autorzy zasługują na wielkie uznanie i pochwałę.

Wyłonienie zwycięzców z tak dużej ilości uczestników było bardzo trudne, więc Pani Dyrektor zdecydowała się nagrodzić wszystkie prace.

 

Przedszkolakom oraz ich rodzicom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie i życzymy dalszych sukcesów z plastyczną przygodą. Wystawa prac plastycznych stanowiła piękną dekorację Świąteczną przedszkola.

Tuż przed Świętami Wielkanocnymi prace dzieci zostały przekazane do Zakładu Opiekuńczo Leczniczego w Tarnogrodzie aby wszystkim pacjentom umilić czas spędzony w szpitalu. /A.S./

 

 
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w gr. V

W piątek 1 kwietnia w grupie V obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu który przypada 2 kwietnia. Naszym celem było uświadomienie dzieci na temat autyzmu, problemów osób z tym zaburzeniem i ich rodzin. Chętne dzieciaki wykonały niebieskie motyle (kolor niebieski to symbol autyzmu). /M.O./

Międzynarodowy Projekt Czytelniczy MAGICZNA MOC BAJEK w grupie V

Dzieci z grupy V pod kierunkiem p. Marii Serek i p. Moniki Olejnickiej zrealizowały moduł V projektu „ Magiczna moc bajek”. 

Zrealizowałyśmy następujące zadania z modułu V - Tradycja:

- „ Poznajemy nasz region” – dzieci poznały historię naszego miasta  na podstawie legend       „ Założenie Tarnogrodu” i „ Cudowne źródełko”. W ramach zajęć rozmawialiśmy o zabytkach Tarnogrodu prezentowanych na zdjęciach.                             

   - „ Historia zaklęta w zabytku” – wspólnie wykonaliśmy album „ Zabytki Tarnogrodu”.   Dzieci pomalowały w nim tarnogrodzkie zabytki: kościół parafialny p.w. Przemienienia Pańskiego, cerkiew, synagogę i kościół p. w. Świętego Rocha.

- Odbyliśmy „ spacer historyczny” do Izby Regionalnej mieszczącej się w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury, gdzie wysłuchaliśmy opowieści o czasach naszych pradziadków, a także obejrzeliśmy przedmioty przedstawiające dawne dzieje naszego miasta i regionu.

 – Obejrzeliśmy bajkę „ Wędrówki Pyzy”

- Dzieci rozmawiały o tradycji, czym ona jest dla człowieka. Wszyscy uznali, że tradycja, zwyczaje i obyczaje są naszą historią życia. Przedszkolaki mają poczucie dumy i przynależności, z tego kim są i jaką mają rodzinę, dostrzegają wartość tradycji oraz wykazują szacunek do swojej małej ojczyzny / M.S./

LEKCJA 7 - PROGRAMU DZIECI UCZĄ RODZICÓW pt. ,,Odyseja kosmiczna"

Podczas siódmej już lekcji w ramach trzeciej edycji ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Dzieci uczą rodziców" która odbyła się w naszym przedszkolu 30 marca 2022 roku dzieci utrwaliły wiedzę nt. tego czym jest wszechświat, jakie planety wchodzą w skład Układu Słonecznego oraz poznały kilka ciekawostek dotyczących efektów działalności człowieka w kosmosie./A.S./

Z WIZYTĄ W TEATRZE - "PIĘKNA I BESTIA"
W piątek 11 marca 2022r. dzieci z Przedszkola Miejskiego w Tarnogrodzie uczestniczyły w sztuce na motywach francuskiej baśni ludowej, która towarzyszy nam od 260 lat, pt.,, Piękna i Bestia". Aktorzy Narodowego Teatru Edukacyjnego im. Adama Mickiewicza z Wrocławia przenieśli dzieci w niezwykły zaczarowany świat. Fantazyjne, kolorowe kostiumy, kilkukrotnie zmieniana scenografia, muzyka i ruch sceniczny oraz gra aktorska przykuły uwagę nawet najbardziej zwierconych przedszkolaków. Relacja walki dobra i zła w naturze ludzkiej, wyrażona pragnieniem zmiany i poprawy charakteru głównej postaci jaką jest tytułowa Bestia bardzo zainteresowała najmłodszą widownię. Przepięknym wątkiem był też motyw poświęcenia i bezinteresownej miłości jaką Belle obdarzyła swojego ojca a potem zaklętego w potwora księcia. Dziewczynki i chłopcy żywo reagowali na sztukę i humor w niej zawarty. Przedstawienie bardzo podobało się wszystkim dzieciom. /A. Sz. /

 
DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU
8 lutego 2022r. w Przedszkolu Miejskim w Tarnogrodzie obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu. Dzieci z grupy VI, prowadzonej przez p. Bogumiłę Borową i Agnieszkę Szteinmiller wysłuchały wiersza, pt. "Przygoda z Internetem" A. Baśko. Uczestniczyły w rozmowie kierowanej na temat "Internet - co to takiego? “, brały udział w zabawie" Sieć komputerowa", a następnie oglądały prezentację multimedialną, pt. "Sieciaki. pl-Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu". Rozmawiały także na temat zalet i zagrożeń wynikających z korzystania z Internetu. Podczas burzy mózgów, dzieci podały propozycje zasad i powstał plakat. Była również zabawa "Awaria komputera" i zabawa taneczna przy muzyce "Taniec robotów". Na koniec radość wszystkim przyniosła gra matematyczna "Wyturlaj robota"./A. Sz. /
Dzień Kolorowej Skarpetki w grupie VI
21 marca 2022 r. dzieci w grupie VI prowadzonej przez Bogumiłę Borową i Agnieszkę Szteinmiller świętowały pierwszy dzień wiosny oraz Dzień Kolorowej Skarpetki, czyli Światowy Dzień Zespołu Downa.
Przyłączyliśmy się do akcji, aby okazać solidarność z rodzicami i osobami z Zespołem Downa. Przez tak skromny gest mogliśmy pokazać, że różni nas tak niewiele, tylko jeden dodatkowy chromosom. /A. Sz. /
Dzień Kolorowej Skarpetki - Światowy Dzień Zespołu Downa-grupa I
21 marca w naszym przedszkolu w grupie I prowadzonej przez p.Elżbietę Skotnicką, Agnieszkę Szteinmiller i Monikę Olejnicką, obchodziliśmy aż dwa wyjątkowe święta, czyli pierwszy dzień wiosny oraz Dzień Kolorowej Skarpetki – Światowy Dzień Zespołu Downa.
Kolorowe skarpetki to symbol solidaryzowania się z chorymi na Zespół Downa. Święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa.
Celem dnia jest podniesienie świadomości na temat życia i potrzeb osób z zespołem Downa. /A.Sz./
ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU - GRUPA VI
W piątek 01.04.2022 r. obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.
Celem było zwiększanie wiedzy społeczeństwa na temat problemów osób z tym zaburzeniem i ich rodzin.
Osoby w spektrum autyzmu należą do grup najbardziej narażonych na dyskryminację, przemoc i wykluczenie. Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym, który dotyczy tysięcy dzieci w całej Polsce. /A. Sz. /
Światowy Dzień Zespołu Downa grupa IV

21 marca przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Ta data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa  dodatkowego,  trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów. Kolorowe skarpetki to symbol solidaryzowania się z osobami z zespołem Downa  i ich rodzinami. To drobny gest, ale wymowny   i dodający otuchy. / J.B./

UDZIAŁ W XVI REGIONALNYCH WARSZTATACH ZDOBIENIA PISANEK-grupa VI
W poniedziałek 4 kwietnia 2022 r. dzieci sześcioletnie z grupy VI, pod opieką Agnieszki Szteinmiller uczestniczyły w XVI Regionalnych warsztatach zdobienia pisanek w TOK.
Dzieci poznały jedną ze starszych metod zdobienia oraz tradycyjne wzory. Dzięki pomocy artystek ludowych dzieci wykonały swoje pisanki. I choć niektórym może nie wyszły idealnie, to jednak trening czyni mistrza i wszyscy z dumą prezentowali swoje małe dzieła. Po warsztatach zdobienia pisanek przedszkolaki wysłuchali wykładu o tradycjach wielkanocnych kultywowanych w naszym regionie.
Dziękujemy za zaproszenie Dyrekcji i wszystkim pracownikom Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury. /A. Sz. /
Międzynarodowy projekt czytelniczy MAGICZNA MOC BAJEK - moduł V - grupa IV

Przekazywanie z pokolenia na pokolenie obyczajów, zachowań, norm społecznych i wierzeń.

 

  Dzieci z grupy IV prowadzonej pod kierunkiem p. Małgorzaty Grabias i p. Jolanty Gawda-Bryła w miesiącu lutym zrealizowały następujące zadania;

- Poznajemy nasz region- zapoznanie dzieci z historią swojego regionu, zabytkami, budzenie uczuć patriotycznych. Dzieci posłuchały ciekawostek o założeniu miasta Tarnogrodu przekazane przez wychowawczynię. Dowiedziały się, że Tarnogród to miasto królewskie w którym zamieszkiwała ludność trzech wyznań: rzymskokatolicka, mojżeszowa i prawosławna. Do dziś świadczą tarnogrodzkie świątynie; kościół, synagoga i cerkiew. Na podstawie prezentowanych zdjęć, dzieci rozpoznawały zabytki z najbliższej okolicy. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również legendy napisane przez Uczniów Szkoły Podstawowej w Tarnogrodzie, które dotyczyły powstania naszego miasta: „ Założenie Tarnogrodu” oraz  „Cudowne źródełko”. Na koniec najmłodsi dowiedzieli się, że symbolem miasta jest herb, który  przedstawia czarnego gryfa (bez skrzydeł) na czerwonym tle, trzymającego w łapach nożyce.

-„Historia zaklęta w zabytku”-praca zespołowa- wykonanie albumu, przewodnika nt. zabytku w mojej miejscowości/ regionie. Nawiązując do informacji zdobytych na  wcześniejszych zajęciach o Tarnogrodzie oraz prezentowanych zdjęć, dzieci pomalowały narysowane tarnogrodzkie zabytki: synagogę, kościół p.w. Przemienienia Pańskiego, cerkiew i kościół p. w. Świętego Rocha. Prace dzieci wykonały kilkoma technikami (pastelami suchymi i olejnymi, farbami akwarelowymi i kredkami świecowymi) a następnie zostały umieszczone w  bloku rysunkowym, z którego zrobiliśmy „Przewodnik po zabytkach w Tarnogrodzie”. W naszym przewodniku znajdują się również prace dzieci przedstawiające to, co kojarzy im się z Tarnogrodem: dom, plac zabaw, ogród.

- Legendy o polskich miastach tj: „Wars i Sawa”, „Jurata, królowa Bałtyku”, „Legenda o Skarbniku”, „Poznańskie koziołki”. W każdej z legend jest ziarenko prawdy oraz przesłanie, które niesie ze sobą. Legenda pt: „Wars i Sawa” wyjaśnia nazwę naszej stolicy –Warszawy. Kolejna  legenda „Jurata –Królowa Bałtyku” przedstawia pochodzenie bursztynów”;  „Poznańskie koziołki”-uzasadnia pomysł umieszczenia koziołków nad zegarem w poznańskim ratuszu. Inna opowieść, tj. „Legenda o skarbniku” przedstawia postać przyjaznego ludziom ducha kopalni. Skarbnik nie toleruje kłamstwa, potrafi być surowy dla osób leniwych, niesolidnych, skąpych.

- Cykliczne czytanie książek/opowieści  przez rodziców w ramach projektowego zadania  „Najpiękniej czyta moja mama i mój tata”. W miesiącu lutym, mama Matyldy przeczytała dzieciom legendę pt: „Wars i Sawa”.

- Dobranocki z dawnych lat- Pyza. Dzieci obejrzały cykl bajek  „Pyza na polskich ścieżkach”. Poznały historię  małej kluseczki, a następnie razem z nią podróżowały po Polsce. Odwiedzając wiele ciekawych miejsc mogły dostrzec nie tylko piękno naszego kraju, ale również poznać tradycje i obyczaje odwiedzanych miejsc. / M.G./

Bal karnawałowy w grupie II

Bal karnawałowy dla  przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było w dniu 27.01.2022 r w grupie II trzylatków, gdzie odbył się wielki Bal Karnawałowy.

Tego dnia  już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za  bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, księżniczki,  motylki, rycerzy, piratów, pajacyków, policjantów, Spider-Mana, Batmana nawet  nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich  postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Wystrój sali wprowadził w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy.

Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, to było głównym celem tego balu.  Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały balową salę. Szkoda, że następny bal dopiero za rok. /A.S./

Bal karnawałowy w grupie V

W naszym przedszkolu dla dzieci z grupy V  Bal Karnawałowy odbył się 31.01.2022 r. Dzieci przebrane za bohatera z bajki lub ulubioną księżniczkę świetnie bawiły się uczestnicząc wspólnie ze swoimi paniami w zabawach i pląsach przy dziecięcych przebojach oraz piosenkach z pokazywaniem. Na balu nie mogło zabraknąć słodkiego poczęstunku, który został przygotowany przez  rodziców.  Dzień ten dostarczył dzieciom wielu pozytywnych przeżyć i miłych wrażeń. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów. /M.S./

Interaktywne spotkanie z bajką

Dnia 17 stycznia dzieci z naszego przedszkola obejrzały przygotowany przez Zespół Katolicki Teatr Edukacyjny niezwykły spektakl, dzięki któremu przedszkolaki miały okazje obcować z teatrem, sztuką i magią oglądając takie bajki jak: „Pinokio”, „Sindbad”, „Królowa Śniegu” oraz „Pocahontas”.

Zaprezentowany spektakl, pozwolił małym widzom przenieść się na 4 plany filmowe, gdzie artyści przedstawiali fragmenty z bajek: „Pinokio”, „Sindbad”, „Królowa Śniegu”, łącząc świat filmu ze światem teatru. Grupa aktorów, cyrkowców i akrobatów wcielająca się w role bohaterów z bajek wzbogaciła przedstawienie takimi efektami jak: chodzenie po linii, salta, szpagaty, taniec na podwieszonej szarfie. Dodatkowo wytwornica śniegu jak i maszyna do robienia baniek mydlanych zachwyciła wszystkie dzieci.

Na zakończenie spotkania aktor wręczył przedszkolakom książeczki z edukacyjnymi quizami i zagadkami oraz zakładki do książek. /A.S./


 
Dzień Babci i Dziadka w gr. II

„Jest taki jeden, no może dwa dni w roku…To Święto Babci i Święto Dziadka…

Łza wówczas się kręci w oku…o tym ważnym Święcie dobrze pamiętany

i dla naszych Dziadków niespodzianki mamy”

 

Dzieci z grupy II przygotowały krótki występ z okazji Dnia Babci i Dziadka. Przedszkolaczki pięknie zaprezentowały się podczas śpiewania piosenek. Cały występ został nagrany i udostępniony Rodzicom na portalu grupowym, aby Babcie oraz Dziadkowie mogli go obejrzeć. Każdy przedszkolak przygotował dziadkom upominek.  Babciu, Dziadku  życzymy Wam zdrowia, szczęścia, pomyślności, stu lat życia i radości ! /A.S./

Dzień Babci i Dziadzia w gr. V

Babcia i Dziadzio to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością   i wszystkim co dobre. Niestety, w tym roku nie mogliśmy gościć naszych drogich Seniorów w  placówce pomimo, iż święto to na stałe wpisało się do kalendarza przedszkolnych uroczystości. Miniony rok był trudny, gdyż koronawirus w znacznym stopniu ograniczył nasze życie oraz wzajemne kontakty. Doświadczenia te pozwoliły nam jeszcze bardziej docenić, jak wielkim skarbem jest babcia i dziadzio. Świat się zmienia, ale nie zmienia się jedno – miłość babci i dziadzia, za którą dzieci chciały serdecznie podziękować. Przedszkolaki z grupy V prowadzonej przez p. M. Serek i p. M. Olejnicką,  uczciły to święto recytując wiersze, śpiewając piosenki i składając  życzenia. Dzieci pamiętały, by podziękować za opiekę, cierpliwość i czas, jaki poświęcają im ukochana babcia i dziadzio. KOCHANI DZIADKOWIE – JESZCZE RAZ WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO!  /M.S./

 

 

kliknij w:

 

Dzień Babci i Dziadzia w grupie V - występ dzieci

Dzień Babci i Dziadka w grupie IV

Babciu ,Dziadku  coś wam dam,                         

        jedno serce ,które mam,                                             

  A w tym sercu róży kwiat,                                 

 Babciu ,Dziadku żyjcie nam 100 lat.                   

 

Dzieci z grupy IV prowadzonej przez P. Magłorzatę Grabias i P. Jolantę Bryła  przygotowały występ artystyczny z okazji Dnia Babci i Dziadka. Ze względu na sytuację pandemiczną nie mogliśmy zaprosić dziadków do przedszkola. W związku z tym występ dzieci został nagrany. Dzieci zaprezentowały swoje zdolnośc, recytatorskie, wokalne i taneczne. Wszystkim Babciom i Dziadkom życzymy zdrowia ,pomyślności, uśmiechu na co dzień i dużo radości.Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i trzech filmików. /J.B./

 

kliknij w:

Dzień Babci i Dziadka grupa IV - cz. 1

Dzień Babci I Dziadka w grupie IV - cz. 2

Dzień Babci I Dziadka w grupie IV - cz. 3