II FESTIWAL TAŃCA LUDOWEGO

W czwartek 21 listopada 2019r. w Przedszkolu Miejskim w Tarnogrodzie odbył się już II Festiwal Tańca Ludowego, prowadzony przez panią Annę Sidor i Agnieszkę Szteinmiller.
Zaprezentowało się pięć grup z Przedszkola Miejskiego w Tarnogrodzie oraz gościnnie dzieci pięcioletnie z grupy Misie z Przedszkola w Markowiczach.
Swoją obecnością zaszczycił nas pan Burmistrz Tarnogrodu Paweł Dec, pani Dyrektor Dorota Bednarz, przewodnicząca Rady Rodziców pani Joanna Magoch oraz liczni rodzice i dziadkowie.
A jak ważny jest taniec? Taniec odgrywa ważną rolę w życiu człowieka, a szczególnie w życiu dzieci i pełni wiele różnorodnych funkcji, np. rekreacyjną, widowiskową, estetyczną, zdrowotną czy terapeutyczną.Taniec to „poezja ruchu i melodia ciała”. Jest uważany za pierwszy środek komunikacji międzyludzkiej, jak również swoisty przekaz myśli i emocji za pomocą ruchów oraz szczególny, uniwersalny język porozumienia się bez słów. Natomiast taniec ludowy jest elementem kultury danego kraju. Stał się określeniem dotyczącym nie tylko samego sposobu poruszania się, ale również tradycyjnej muzyki, a dokładnie utworów komponowanych specjalnie z myślą o konkretnym rodzaju tańca. Wiążą się z tym także obyczaje poszczególnych regionów obejmujące między innymi barwne stroje, przeznaczone między innymi do tańca oraz ludowe pieśni powiązane z licznymi ceremoniałami jak też regionalne instrumenty.
Pośród polskich tańców ludowych znanych nie tylko na terenie naszego kraju, wyróżnić można kilka najbardziej znanych o charakterze niemalże narodowym. Są nimi skoczny krakowiak, taniec z Kujaw czyli kujawiak, mazurek, oberek a także polonez. Poza tym mamy jeszcze mniej znane tańce o charakterze bardziej regionalnym, zaliczyć do nich należy tańce śląskie. Każdy taniec ludowy zaliczany jest do dziedzictwa kulturowego danego kraju.

/A.Sz./