Przedszkole Miejskie w Tarnogrodzie


Międzynarodowy projekt czytelniczy MAGICZNA MOC BAJEK - moduł V - grupa IV

ponad 2 lat temu

Przekazywanie z pokolenia na pokolenie obyczajów, zachowań, norm społecznych i wierzeń.

 

  Dzieci z grupy IV prowadzonej pod kierunkiem p. Małgorzaty Grabias i p. Jolanty Gawda-Bryła w miesiącu lutym zrealizowały następujące zadania;

- Poznajemy nasz region- zapoznanie dzieci z historią swojego regionu, zabytkami, budzenie uczuć patriotycznych. Dzieci posłuchały ciekawostek o założeniu miasta Tarnogrodu przekazane przez wychowawczynię. Dowiedziały się, że Tarnogród to miasto królewskie w którym zamieszkiwała ludność trzech wyznań: rzymskokatolicka, mojżeszowa i prawosławna. Do dziś świadczą tarnogrodzkie świątynie; kościół, synagoga i cerkiew. Na podstawie prezentowanych zdjęć, dzieci rozpoznawały zabytki z najbliższej okolicy. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również legendy napisane przez Uczniów Szkoły Podstawowej w Tarnogrodzie, które dotyczyły powstania naszego miasta: „ Założenie Tarnogrodu” oraz  „Cudowne źródełko”. Na koniec najmłodsi dowiedzieli się, że symbolem miasta jest herb, który  przedstawia czarnego gryfa (bez skrzydeł) na czerwonym tle, trzymającego w łapach nożyce.

-„Historia zaklęta w zabytku”-praca zespołowa- wykonanie albumu, przewodnika nt. zabytku w mojej miejscowości/ regionie. Nawiązując do informacji zdobytych na  wcześniejszych zajęciach o Tarnogrodzie oraz prezentowanych zdjęć, dzieci pomalowały narysowane tarnogrodzkie zabytki: synagogę, kościół p.w. Przemienienia Pańskiego, cerkiew i kościół p. w. Świętego Rocha. Prace dzieci wykonały kilkoma technikami (pastelami suchymi i olejnymi, farbami akwarelowymi i kredkami świecowymi) a następnie zostały umieszczone w  bloku rysunkowym, z którego zrobiliśmy „Przewodnik po zabytkach w Tarnogrodzie”. W naszym przewodniku znajdują się również prace dzieci przedstawiające to, co kojarzy im się z Tarnogrodem: dom, plac zabaw, ogród.

- Legendy o polskich miastach tj: „Wars i Sawa”, „Jurata, królowa Bałtyku”, „Legenda o Skarbniku”, „Poznańskie koziołki”. W każdej z legend jest ziarenko prawdy oraz przesłanie, które niesie ze sobą. Legenda pt: „Wars i Sawa” wyjaśnia nazwę naszej stolicy –Warszawy. Kolejna  legenda „Jurata –Królowa Bałtyku” przedstawia pochodzenie bursztynów”;  „Poznańskie koziołki”-uzasadnia pomysł umieszczenia koziołków nad zegarem w poznańskim ratuszu. Inna opowieść, tj. „Legenda o skarbniku” przedstawia postać przyjaznego ludziom ducha kopalni. Skarbnik nie toleruje kłamstwa, potrafi być surowy dla osób leniwych, niesolidnych, skąpych.

- Cykliczne czytanie książek/opowieści  przez rodziców w ramach projektowego zadania  „Najpiękniej czyta moja mama i mój tata”. W miesiącu lutym, mama Matyldy przeczytała dzieciom legendę pt: „Wars i Sawa”.

- Dobranocki z dawnych lat- Pyza. Dzieci obejrzały cykl bajek  „Pyza na polskich ścieżkach”. Poznały historię  małej kluseczki, a następnie razem z nią podróżowały po Polsce. Odwiedzając wiele ciekawych miejsc mogły dostrzec nie tylko piękno naszego kraju, ale również poznać tradycje i obyczaje odwiedzanych miejsc. / M.G./

Dodaj komentarz