Międzynarodowy projekt czytelniczy MAGICZNA MOC BAJEK - moduł II PRZYJAŹŃ- grupa IV

Dzieci z grupy IV p. Jolanty Bryła i p. Małgorzaty Grabias w miesiącu listopadzie zrealizowały następujące zadania:

Prawdziwy Przyjaciel to skarb!-rozmowa o przyjaźni w oparciu o wiersz A. Frączek „Mój przyjaciel”. Wspólne wykonanie grupowego „Dekalogu Przyjaźni”

Wysłuchanie opowiadania Hanny Bechlerowej  „Dwaj przyjaciele”-rozmowa kierowana, przybliżenie dzieciom znaczenia przysłowia  „Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie”.

• ,,Mój przyjaciel i Ja”- w przedszkolu z okazji zbliżającego się Dnia Misia zorganizowany został konkurs literacko- plastyczny, którego celem było utworzenie własnej baśni. Dziewczynka z grupy z pomocą  rodziców   napisała i zilustrowała baśń pt:  ,,Przygody Misia Lubisia”. Praca dziewczynki została zaprezentowana na forum grupy.

Wysłuchanie opowiadania Anny Bomby pt: „Muzyka Przyjaźni’. Na podstawie jego treści wspólnie szukaliśmy odpowiedzi co to jest :przyjaźń, szacunek, tolerancja.

Cykliczne czytanie bajek przez Rodziców. Pierwsze opowiadania z książki pt: ,,Dzień czekolady” A. Onichimowskiej przedstawiła mama  dziewczynki z naszej grupy. Opowieść, która mówi o lękach, marzeniach, tęsknocie oraz o miłości  przekazana z fantazją dla najmłodszych odbiorców.

Mały człowiek duża sprawa, mały człowiek ma swe prawa!-Prawa dziecka w oparciu o Konwencję o prawach Dziecka i wiersz  M. Brykczyńskiego  „Prawa Dziecka”-zajęcia warsztatowe na których wykonaliśmy duży plakat o Prawach i Obowiązkach  Dziecka.

•Na przykładzie baśni H. Ch. Andersena „ Królowa Śniegu” staraliśmy się zrozumieć potęgę przyjaźni, która mimo przeciwności losu i niebezpieczeństw potrafi przetrwać wszystko.

•”Franklin mówi kocham cię” Brendy Clark i Paulette Bourgeois. Postacie wykreowane przez autorów są wzorem do naśladowania dla dzieci i dorosłych. Historyjka pozwala w przystępny sposób wyjaśnić i zrozumieć niełatwe sytuacje życiowe.

•,,Bajka o dwóch ołówkach” Marii Molickiej. Bajka uświadamia potrzeby przyjaźni, bezinteresownej chęci pomagania, budowania zaufania, lojalności stymulując empatię.

Dobranocka z dawnych lat o Kubusiu Puchatku przybliżyła sylwetki postaci przyjaciół ze Stumilowego lasu.

Dzień Postaci z Bajek-zorganizowanie Balu postaci z Bajek podczas którego odbył się pokaz strojów. Zaprezentowane zostały zagadki o bajkach, czytanie przygód przyjaciół z książki pt: "Kubuś Puchatek” A.A. Milne. Przedstawione postacie zwierząt obdarzone ludzkimi cechami charakteru potrafią śmieszyć i bawić ale mają też nowatorskie podejście do życia.

„Dżok”-legenda o psiej wierności Barbary Gawryluk to wspaniała historia o wielkiej przyjaźni człowieka i psa. Bezgraniczne zaufanie zwierzęcia do swojego opiekuna potrafi wzruszyć i zrozumieć na czym polega wierność i miłość. /M.G./